Böcek İlaçlama › Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Kene, ülkemiz insanının yabancı olmadığı bir eklem bacaklı türüdür. Özellikle tarım arazisinde çalışanların ya da hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve hayvancıların oldukça aşina olduğu bir canlıdır. Her ne kadar son yıllara kadar Anadolu’da tehlikeli görülmese de “Kırım Kongo Ateşli Kanaması” virüsüyle birlikte çok tehlikeli bir hayvana dönüşmüştür. Bu yüzden kene ilaçlama çalışmasının şakaya vuralacak bir yanı da kalmamıştır.

Kene morfolijsi ve saldırı teknikleri olarak çok sinsi bir canlıdır. Kanla beslenen parazit türü olması insan sağlığını doğrudan, doğrudan olduğu kadar da çok ciddi bir şekilde tehdit eder. Sivri sinek sokmasını bile hissetmesine rağmen bu hayvanın kafasını deri altına sokmasını hissedemezsiniz. Keneler, sokma işleminde önce anestezik bir madde salgılayarak o bölgeyi hissizleştirir. Keneyi fark ettiğinizde çoktan meşhur tabirle “kanınızı emmeye” başlamıştır.

Küçük yapılarından dolayı gözle görmek de çoğu zaman zordur. Yukarıda saydığımız özellikler nedeniyle bu canlıya karşı kene ilaçlama kapsamında çok ciddi ve profesyonel önlemler almak icap eder. Sizler de, özellikle kırsal bölgede yaşıyor ve çalışıyorsanız mutlaka kene ilaçlama önlemini almalısınız.

Kene İlaçlama İle İlgili Sorular

Soru Sor

Aşağıdaki formdan Uzmanlarımıza sorunuzu sorabilirsiniz.