Böcek İlaçlama › Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama çalışması böcek ve haşerelerin yoğun olarak varlık gösterdiği alanlarda uygulamaya konulması gereken bir ilaçlama yöntemidir. Oldukça dikkatli yapılması gereken bir ilaçlama türüdür. İnsanların soluması ya da gıdalara bulaşması gibi kazaların yaşanması durumunda yaşanacak zehirlenme vakaları insanların hayatlarını kaybetmeye bile yol açabilir. Kokulu ilaçlamanın yapıldığı yaşam alanlarında en az dört saat insan veya evcil hayvanlar bulunmamalıdır.

Bu süre mekanın boyutuna, havalandırmasına ve ilaçlama uygulamsının kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Hamam böceği gibi bazı böcek türleri yaşamını yitirdikten sonra bile yumurta bırakabilir. Kokulu ilaçlama bu tarz durumların ortaya çıkmaması için kesin çözümlerden biridir.

Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra ortam iyice havalandırılmalıdır. Belirli süre geçtikten ve havalandırma yapıldıktan sonra mekan yaşamaya müsait hale gelecektir ve insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir olumsuzluk olmayacaktır.

Kokulu ilaçlama çalışması oldukça titiz yürütülmesi gereken bir işlemdir. Profesyonel olmayan ekip veya kuruluşlara kesinlikle emanet edilmemesi gereken bir iştir. Bu çalışmayı yürüten firma mutlaka Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan firmalardan bir tanesi olmalı ve firma adına çalışan elemanlar ilaçlama eğitimi almış olmalıdır. 

Kokulu İlaçlama İle İlgili Sorular

Soru Sor

Aşağıdaki formdan Uzmanlarımıza sorunuzu sorabilirsiniz.